RELACJE

Czym jest związek dwojga ludzi?

Wśród naszych znajomych coraz częściej słychać o rozwodach bądź poważnych problemach w związkach. Za każdym razem kiedy słyszę tego rodzaju wiadomości mam gęsią skórkę. Niejednokrotnie zastanawiałam się razem z mężem co takiego dzieje się obecnie, że ludzie tak często się rozstają, a rodziny rozdzielają…?

W moim odczuciu w społeczeństwie wciąż pokutuje przekonanie, że zakochani są jak dwie połówki jabłka. Idąc tym tropem dochodzimy dalej do kolejnego wniosku, iż dwoje ludzi budujących związek powinno się uzupełniać albo jest dobrze jeśli mogą się wzajemnie uzupełniać. Tak, jakbyśmy bez drugiej osoby u boku byli niekompletni! A to nieprawda.

Ludzie tworzący związek są jak dwa odrębne jabłka. Jedno może być zielone, a drugie czerwone. Jedno może być słodkie i miękkie, a drugie kwaśne i dość twarde. Te jabłka wcale nie muszą się uzupełniać. To są dwa osobne byty, które w wyniku wspólnej decyzji chcą być razem, chcą dzielić ze sobą gałąź. Nie oznacza to jednak, że któreś z nich musi rezygnować ze swojej tożsamości, ze swoich indywidualnych cech.

Związek opiera się przede wszystkim na akceptacji drugiej osoby taką, jaką jest. Wiem, że na pierwszym miejscu zwykle wymienia się miłość, ale w moim odczuciu akceptacja jest znacznie ważniejsza. Dopóki chcesz zmieniać drugie jabłko albo dostosować je do obrazu, który masz w głowie, nie jesteś w stanie go pokochać naprawdę.

Związek opiera się także na zaufaniu, którym darzymy drugie jabłko. Na zaufaniu, że oboje jesteśmy dla siebie ważni. Na zaufaniu, że postaramy się zrozumieć nawzajem. Na zaufaniu, że krocząc dalej tą samą drogą będzie nam ze sobą dobrze.

Związek opiera się na uczuciach. Na miłości oczywiście, ale bardzo, bardzo mocno także na przyjaźni. Kiedy pojawiają się trudności bądź różne życiowe zakręty sama miłość nie wystarczy. Potrzeba więzi jaką tworzą przyjaciele, by stawić czoła wyzwaniom.

Związek opiera się na budowaniu długotrwałej, głębokiej relacji. W dzisiejszym świecie mówi się dużo o budowaniu relacji biznesowych. Część tych zasad można, a nawet trzeba, odważnie zastosować we własnym związku. Szacunek, komunikacja, respektowanie granic drugiej osoby – to filary dobrej relacji.

Związek opiera się na rzeczywistym zainteresowaniu drugą osobą, takim które pozwala na dostrzeganie potrzeb drugiej strony, na wspieraniu jej, na wzajemnym pomaganiu sobie.

Czym związek nie jest?

Związek nie jest spełnieniem naszych oczekiwań wobec drugiej osoby.

Związek nie jest wykorzystywaniem partnera czy partnerki w jakikolwiek sposób.

W związku nie ma miejsca na przemoc, upokorzenie, podejrzliwość, brak szacunku w jakiejkolwiek formie.

Związek nie jest gwarancją uzupełnienia naszych niedoborów miłości, akceptacji itd.

Związek nie jest porzuceniem siebie na rzecz partnera czy partnerki.

Związek nie służy zaspokajaniu własnych potrzeb.

Związek to dla mnie przepiękna relacja, ale wcale nie cukierkowa. Nie brakuje w nim trudnych chwil, bo przecież jesteśmy tylko ludźmi. Najważniejsze, to potrafić znaleźć drogę do siebie, pomimo wszystko. Najważniejsze to być ze sobą blisko, mówić, słuchać, przytulać się i rozumieć.

Nasze związki nie budują się same. To my je tworzymy. I to od naszego wkładu własnego bardzo wiele zależy.

Powodzenia,

Justyna

2 myśli w temacie “Czym jest związek dwojga ludzi?”

    1. Związek dwojga ludzi to patrzenie razem w tym samym kierunku. Szacunek, odpowiedzialność to podstawa.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s